Krzysztof Topolski & Iwona Zajac [Polska]

Duchy / Ghosts

lokalizacja: mur stoczniowy od strony ul. Jana z Kolna

W 2004 roku Zając przetłumaczyła serię obszernych wywiadów z robotnikami Stoczni Gdańskiej na język ściennego muralu, który opowiadał historie ich strachów, potrzeb, chęci i marzeń. W 2012 roku ściana (i mural) zostaną zniszczone, ale zarejestrowane na kasetach magnetofonowych wypowiedzi stoczniowców pozostały. Zapisy rozmów nagranych w halach stoczniowych na najprostszym dyktafonie zostały oczyszczone przez Krzysztofa Topolskiego, który nie pozbawił ich jednak zakłóceń i dźwięków stoczni. Wypożyczając słuchawki bezprzewodowe, umożliwiające swobodne poruszanie się i słuchanie wypowiedzi stoczniowców, w obrębie nieistniejącego/istniejącego muru będzie można wsłuchać się w głos ludzi, którzy ze stoczni odeszli.
Możliwe, że sygnał będzie się urywać, a odbiór zakłócać.

Iwona Zając
Iwona Zając urodziła się w 1971 roku w Gdańsku. W 1999 roku ukończyła wydział malarstwa w ASP w Gdańsku. Od 2002 roku jest rezydentką Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej.
W swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Często bohaterem swych prac czyni siebie samą lub swoich przyjaciół.
Od 2000 roku zajmuje się malarstwem ściennym. Swoje muralesy pokazywała w Polsce i za granicą. Do najbardziej znanych jej projektów należy „Stocznia” – seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. W ciągu paru ostatnich lat temat jej prac się zmienił i ogniskuje wokół rodziny, kobiet, odzyskiwania tożsamości: Mama, Idealna, Cudzoziemka.
Jest autorką filmu Nike stoczniowa odchodzi oraz napisanej wspólnie z Moniką Popow książki Idealna. Od poradnika do dialogu.
O muralesie Stocznia mówi: „to zapis moich rozmów z pracownikami Stoczni Gdańskiej. Chciałam opowiedzieć o człowieku, o jego lękach, potrzebach, marzeniach. O życiu, pracy, niespełnionych planach. Miałam to szczęście, że Stoczniowcy chcieli podzielić się ze mną swoimi historiami. Jest to mój hołd złożony tym ludziom i temu miejscu.”
więcej:  www.iwona-zajac.com / www.straus.bzzz.net/stocznia.bzzz.net/ / www.idealna.org / www.cudzoziemka-the-foreigner-woman.blogspot.com

Krzysztof Topolski aka Arszyn
Elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera oraz tworzy instalacje dźwiękowe. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. Publikował swoją muzykę w takich wytwórniach jak : Sangoplasmo, Post_Post, Nefryt, Monotype, Audiotong, Sqrt, Lado Abc, Plg, Konkretourist.
Pracuje z dźwiękiem w szerokim kontekście kulturowym, artystycznym, historycznym, ekologicznym, politycznym i społecznym.
W roku 2009 wraz z Mariuszem Warasem stworzył instalację Fabryka w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, a także prezentował utwór Folk Science jako część projektu Pandemonium w AC Institute [Direct Chapel] w Nowym Yorku.
Był stypendystą Museums Quartier w Wiedniu (2004), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007-2010), oraz Fundacji Wyszehradzkiej w Galerii Skolska 28 w Pradze (2011). Brał udział w wielu festiwalach : Unsound, Line_in : Line_out, Wien Modern ’03 , Stimul ’05 , Echofluxx ’11, Prague, Jazz and Experimental Music from Poland, ’11, London.
Grał na perkusji w zespołach: Kobiety oraz Ludzie. Współpracuje, współpracował lub występował okazjonalnie z takimi artystami, kuratorami lub grupami jak: Mariusz Waras, Laurenz Theinert, Daniel Muzyczuk, Michał Libera, Piotr Kurek Tomasz Duda, M.bunio.S, Emiter, Thomas Lehn, Andrew Sharplay, Mikołaj Trzaska, free103point9, Wojtek Mazolewski, Ania i Adam Witkowscy, Lukas Jiricka, Tomasz Ziętek, Martin Blazicek, XV Parowek, Tianna Kennedy, Damian Catera, Łukasz Ciszak, Columbus duo, Paulus, Łukasz Kos, Michał Borczuch, Mazzoll, Tomek Kopcewicz, Dagna Sadkowska, Michał Górczyński, Teatr Amareya, Dźwiękospacery
więcej: www.arszyn.com