Warning: Declaration of anchor_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = NULL, $id = 0) in /narracje2012/wp-content/themes/narracje/admin/frontend-hooks.php on line 79

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /narracje2012/wp-content/themes/narracje/admin/frontend-hooks.php:127) in /narracje2012/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Narracje http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012 Festiwal narracje. Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej Tue, 13 Aug 2013 09:11:31 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.15 Inicjatywy lokalne na NARRACJACH 2013 http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/inicjatywy-lokalne-na-narracjach-2013/ Tue, 13 Aug 2013 09:10:30 +0000 http://narracje.eu/?p=971 Czytaj dalej]]> Program Festiwalu NARRACJE Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej, który odbędzie się w dniach 15-17 listopada na terenie Wyspy Spichrzów, Ołowianki i Długich Ogrodów wzbogacony został o kolejne 6 projektów! Projekty te skierowane są przede wszystkim do miejscowych mieszkańców, angażując ich zarówno jako odbiorców jak i współorganizatorów wydarzeń.

19 lipca w Filii nr 43 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie, podczas którego zostały zaprezentowane i wybrane projekty zgłoszone przez mieszkańców, osoby aktywnie działające na terenie Długich Ogrodów i okolic oraz osoby, których projekt zakładał współudział i zaangażowanie mieszkańców.

W skład Komisji, wybierającej prace do realizacji, oprócz przedstawicieli Instytutu Kultury Miejskiej, Narodowego Centrum Kultury oraz Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, która przeprowadzała badania na terenie Długich Ogrodów, weszli przedstawiciele osób i grup zgłaszających projekty (po jednym reprezentancie na pracę) oraz dwie osoby zamieszkałe w miejscu realizacji projektów.

Dziewiętnastoosobowa Komisja poddała ocenie wszystkie 15 zgłoszonych projektów i wybrała do realizacji następujące:

1. Daria Lisewska, Agnieszka Krzywicka-Jakubowska, Sławomir Lipnicki „Dialogi miejskie”

2. Joanna Stanisławek „Przebudzenie”

3. Kamila Kmiecik, Ewa Puczyłowska „Spotkanie z rodzinną fotografią”

4. Paweł Seroka, Bartłomiej (Henryk) Glaza „Subiektywny przewodnik”

5. Joanna Kozera „Odkurzanie – akcja artystyczna w witrynach miejskich”

6. Katarzyna Hajduczenia, Justyna Halikowska „Odkrywamy dawny, zaczarowany świat Długich Ogrodów – Makieta Długich Ogrodów – warsztaty dla dzieci i pokaz dawnych zdjęć i planów”

Podczas spotkania przedstawiciele Pracowni Zrównoważonego Rozwoju przedstawili raport z badań (pobierz:

), które przeprowadzili na terenie Długich Ogrodów.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne.

]]>
Wyniki otwartego naboru projektów – Narracje 2013 http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/wyniki-otwartego-naboru-projektow-narracje-2013/ Wed, 26 Jun 2013 21:38:21 +0000 http://narracje.eu/?p=967 Czytaj dalej]]> Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej to międzynarodowy festiwal sztuki współczesnej odbywający się w ciągu trzech listopadowych nocy w przestrzeni publicznej Gdańska.

Prace artystów zapraszanych na Narracje wchodzą w zakres sztuk wizualnych wykorzystujących m.in. technologię światła. Są to np. projekcje video na rozpoznawalnych bądź mniej znanych gdańskich budowlach i w ulicznych zakamarkach, video-instalacje w sklepowych witrynach czy we wnętrzach gdańskich galerii i w instytucjach kultury oraz prace wymagające interakcji publiczności.

Otwarty nabór projektów dla artystów i artystek mieszkających w Polsce ogłoszony został 30 stycznia i trwał do 31 marca 2013 r. Swoje projekty zgłosiło 62 artystów działających na terenie całej Polski. Kurator, Rob Garrett, zdecydował o wyborze 8 projektów:
„Był dach, był dom”, Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz
„Widmost”, Tomasz Domański
„Przemiany”, Justyna Gruszczyk
„Siostry”, Jakub Knera
„Bez tytułu (Rozziew)”, Paweł Kowzan
„Bez tytułu,” Anna Królikiewicz
„Pożar”, Katarzyna Malejka i Tomasz Wlaźlak
„Zielnik czarownic”, Kasia Swinarska i Grażyna Rigall

Powyższe projekty zostały stworzone w oparciu o koncepcję kuratorską Roba Garretta – „Unearthing Delights / Odkrywanie zachwyca”. Odnosi się ona do różnych aspektów obecnej i historycznej sytuacji obszaru skupionego wokół ulicy Długie Ogrody, na terenie którego odbywać się będzie tegoroczny Festiwal Narracje . Dwa wyrazy zawarte w tytule 5. edycji wydarzenia w sposób szczególny nawiązują do zjawiska powtórnego zaangażowania i zachwytu, które może być rezultatem odkrywania przeszłości i pokazywania potencjału miejsc pogrążonych w zapomnieniu. Założenia koncepcji kuratorskiej realizowane są poprzez wybór projektów site-specific, selekcję projekcji video oraz projekty wybrane w otwartym naborze skierowanym do artystów mieszkających w Polsce. Realizacje przedstawione podczas Narracji odzwierciedlać będą historyczną i współczesną dynamikę Długich Ogrodów.

Rekordowa liczba projektów, trudne wybory i świetne prace
Kurator NARRACJI 2013, Rob Garrett, podsumowuje prace nad otwartym naborem projektów polskich artystów: Chciałbym przekazać moje osobiste podziękowania dla wszystkich artystów, którzy wzięli udział w otwartym naborze prac na NARRACJE 2013. Rekordowa liczba projektów postawiła nas przed trudnym wyborem: wśród zgłoszeń znalazło się wiele interesujących propozycji doskonale wpisujących się w ideę tegorocznych NARRACJI i obszar Długich Ogrodów w Gdańsku. Decyzja odnośnie tego, które projekty włączyć w program festiwalu była bardzo trudna. Wśród wybranych propozycji znalazły się świetne prace site-specific odnoszące się do historii oraz współczesnej sytuacji Długich Ogrodów. Wybraliśmy również projekty niosące szerszej publiczności głos ludzi w przeszłości lub obecnie związanych z tym terenem. Artyści nie uciekli przed konfrontacją z prawdziwymi problemami lokalnej społeczności: walką o zbudowanie tu swojego życia czy niewidzialną siłą kapitału deweloperskiego. Wśród wybranych prac znalazły się również projekty, które o socjalnej i ekonomicznej sytuacji zapomnianego obszaru opowiadają poprzez odkrywanie historii zwykłych ludzi oraz poprzez siłę metafory uwolnioną w odgrywaniu dramatycznego lokalnego wydarzenia. Nawiązując do podtytułu tegorocznych NARRACJI, „Markets, Memories and Meetings / Targowiska, spotkania, wspomnienia” wybrane prace przywołują zapachy, dźwięki, opowieści i magię Długich Ogrodów z odległej przeszłości, niedawnej historii i współczesności.

Organizator NARRACJI: Instytut Kultury Miejskiej
Współorganizator NARRACJI: Gdańska Galeria Miejska

]]>
Ogłaszamy otwarty nabór prac na Narracje 2013! http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/oglaszamy-otwarty-nabor-prac-na-narracje-2013/ Wed, 30 Jan 2013 14:36:21 +0000 http://narracje.eu/?p=952 Czytaj dalej]]> Instytut Kultury Miejskiej ogłasza otwarty nabór prac dla artystów i artystek mieszkających w Polsce.

5. edycja Festiwalu Narracje – Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej
Odkrywanie zachwyca. Targowiska, spotkania, wspomnienia / Unearthing DelightsMarkets, Memories and Meetings
Długie Ogrody, Gdańsk, 14-17 listopada 2013
Rob Garrett, kurator

 

Wstęp
Pojęcia użyte w tekście otwartego naboru powinny być rozumiane w sposób możliwie szeroki. Ścieżki, których dotyczy nabór są jasno zidentyfikowane, ale jednocześnie ich definicja nie wyklucza własnej interpretacji. Kurator pragnie podkreślić, że nie ma ściśle określonych zasad czy kryteriów wyboru prac: Garrett zainteresowany jest zgłoszeniami opierającymi się na ciekawych koncepcjach, które odzwierciedlać będą podejście zaprezentowane w założeniach kuratorskich oraz które – w sposób przemyślany i kreatywny – powiązane będą z sytuacją i kontekstem Długich Ogrodów. Dlatego ścieżki opisane poniżej powinny być rozumiane jako wskazówki i inspiracje, należy je odczytywać jako pretekst do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób sytuacja i podejście artysty łączą się z kontekstem Długich Ogrodów i koncepcją „Odkrywanie zachwyca”. Kurator nie ma jasnej definicji tego, jakie prace powinny zostać zgłoszone, liczy na zaskoczenie oryginalnymi i przemyślanymi pomysłami.

Kto może wziąć udział w otwartym naborze?
Oczekujemy zgłoszeń od lokalnych artystów i artystek, którzy/które posiadają lokalną wiedzę – w rozumieniu Roba Garretta „lokalny” znaczy „polski”, nie tylko „gdański”.
Artyści/artystki biorący udział w otwartym naborze muszą mieszkać w Polsce, co nie znaczy jednak, że muszą posiadać polskie obywatelstwo czy narodowość. Artyści/artystki z zagranicy żyjący/e w Polsce przez dłuższy okres czasu także mogą nadsyłać zgłoszenia.
Również wszystkie osoby, które uczestniczyły we wcześniejszych edycjach Narracji mogą wziąć udział w otwartym naborze – interesuje nas jedynie jakość pomysłów oraz to czy są one odpowiednie dla tegorocznej odsłony Festiwalu.

Główne założenia otwartego naboru
Dwa główne założenia tegorocznego otwartego naboru to:
– projekty oparte na/dotyczące dźwięku („piosenka / głos / tekst”)
– projekty interaktywne z użyciem światła i/lub projekty wpływające na zmianę atmosfery

Ogłoszenie otwartego naboru w dużej mierze podyktowane jest pragnieniem włączenia „lokalnych głosów” do programu Festiwalu. Rob Garrett zainteresowany jest pracami, które rozwijać będą określone w koncepcji kuratorskiej pojęcia „spotkań” i wspomnień” w dyskusję, o tym, co znaczy być lokalnym, posiadać lokalną wiedzą i działać lokalnie. Poprzez otwarty nabór kurator pragnie pozyskać projekty, perspektywy i głosy, które oparte będą na trwale „lokalnej” wiedzy, wierząc w jej niezwykły potencjał i autentyzm.

Ogłaszając otwarty nabór, kurator szuka również równowagi pomiędzy lokalnymi i zagranicznymi głosami – ich współbrzmienie jest niezwykle ważne dla całej koncepcji Narracji, dla wyróżnionej przez kuratora koncepcji „spotkań” oraz dialogu odbywającego się tradycyjnie na targowisku, którym niegdyś były Długie Ogrody.

Rodzaje projektów:
Nabór dotyczy dwóch typów projektów:
a/ opartych na idei: piosenka/głos/tekst
Proponowane prace mogą, ale nie muszą być pracami dźwiękowymi – mogą opierać się na wykorzystaniu dowolnych mediów pod warunkiem, że nadawać się one będą do prezentacji w przestrzeni publicznej oraz w ciemności. Kurator przede wszystkim oczekuje lokalnych narracji/wspomnień/wyobrażeń i wizji, które manifestują się poprzez piosenkę, głos lub tekst.

b/ opartych na gatunku: interaktywne projekty z wykorzystaniem światła i/lub wpływające na zmianę atmosfery (w rozumieniu: powietrza i aury)
Projekty te powinny powodować zauważalne zmiany w wyglądzie i „sensorycznym odczuciu” miejsca, w którym będą realizowane. Projekty nie powinny ograniczać się do funkcji dekoracyjnej – kurator poszukuje projektów konceptualnych wyrażonych za pomocą światła i/lub zmiany atmosfery. Oczekujemy projektów typu site-specific, czyli ściśle odnoszących się do obszaru, na którym odbędą się Narracje 2013 oraz wyraźnie nawiązujących do koncepcji kuratorskiej.

Zagadnienia:
Ten typ prac skupia się na instalacjach i projektach, które raczej nie będą posiadały formy obiektów czy obrazów. Powinny to być prace, które tworzą, zmieniają lub zakłócają fizyczny i sensoryczny charakter danego miejsca/sytuacji na terenie Długich Ogrodów.
Zgłoszenia mogą w dowolny sposób i w dowolnej kombinacji wykorzystywać każdy z opisanych elementów: oddziaływanie za pomocą światła, interaktywność, potencjał kreowania atmosfery.

Interaktywny:
To określenie powinno być rozumiane dość szeroko. Na podstawowym poziomie interaktywność jest czymś, co zmienia świadomość publiczności odnośnie własnej sytuacji przestrzennej; świadomość tego, jak ciało porusza się w przestrzeni. Na poziomie bardziej dosłownym interaktywność jest daniem publiczności wyboru czy chce uczestniczyć w projekcie poprzez swoje działania, np. wpływając na projekcję z rzutnika przedmiotem, światłem lub cieniem, aktywując coś za pomocą telefonów/sms-ów, aktywując czujnik ruchu etc.

Atmosfera:
To określenie odnosi się do fizycznej atmosfery/powietrza – mogą to być chmury światła, dźwięku, zapachu, wilgoć. Takie prace mogą wytwarzać nową lub zmieniać zastaną atmosferę danego miejsca.

Miejsca i lokalizacje
Propozycje mogą wskazywać preferowane lub idealne – zdaniem zgłaszających – miejsca realizacji projektu, choć nie jest to wymagane. Ostateczny wybór miejsc należeć będzie do kuratora i organizatorów.
Każdy ze zgłoszonych projektów site specific powinien wyjaśniać, w jaki sposób ogólnie łączy się z terenem Narracji 2013 oraz konkretnymi rodzajami przestrzeni typowymi dla Długich Ogrodów.

Zgłoszenia:
Zgłoszenia w formie elektronicznej powinny zawierać:
– zdjęcia/wizualizacje, które ilustrują proponowany projekt
– 1-2 akapity tekstu prezentującego koncepcję projektu w języku polskim i angielskim
– 1-2 akapity, w których wyjaśnione zostanie, w jaki sposób proponowany projekt nawiązuje do terenu, na którym odbędą się Narracje 2013 i koncepcji kuratorskiej (w języku polskim i angielskim)
– techniczny opis projektu
– budżet
– wybór zdjęć wcześniej realizowanych prac, które mogą być istotne dla oceny proponowanego projektu
– dane kontaktowe

Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: info@narracje.eu

Nabór trwa do 31 marca 2013.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z koncepcją kuratorską tegorocznej edycji Festiwalu Narracje:
Koncepcja „Odkrywanie zachwyca” odnosi się do różnych aspektów obecnej i historycznej sytuacji obszaru skupionego wokół ulicy Długie Ogrody, na terenie którego odbywać się będzie Festiwal Narracje w 2013 r. Dwa wyrazy zawarte w tytule 5. edycji wydarzenia w sposób szczególny nawiązują do zjawiska powtórnego zaangażowania i zachwytu, które może być rezultatem odkrywania przeszłości i pokazywania potencjału miejsc pogrążonych w zapomnieniu. Założenia koncepcji kuratorskiej zostaną zrealizowane poprzez wybór projektów site-specific, selekcję projekcji video oraz projekty wybrane w otwartym naborze skierowanym do artystów mieszkających w Polsce. Projekty odzwierciedlać będą historyczną i współczesną dynamikę Długich Ogrodów.

Słowa „ogród” i „targowisko” przez długi czas określały teren Długich Ogrodów i to właśnie one najbardziej wpłynęły na moje myślenie o tym obszarze. „Odkrywanie” może być rozumiane jako przekopywanie ziemi – szczególnie produktywny i progresywny aspekt związany z przeszłością tego miejsca – serią ogrodów, które dostarczały pożywienie miastu od co najmniej XIV wieku. Odkrywając ziemię można w jej warstwach znaleźć coś, co w niej zakopano, można też przygotować glebę do wydania nowych plonów – w obu znaczeniach odkrywanie jest czynnością produktywną, bo gdy odkrywamy przeszłość, prawdziwy jej sens poznajemy dopiero poprzez historie i interpretacje rodzące się w procesie odkrywania. „Odkrywanie” to również dynamika, czynność generująca wiedzę i pomysły i sprzyjająca powstawaniu związków międzyludzkich.

Mam nadzieję, że program tegorocznych Narracji odkryje, „odkopie” lub wyczaruje w tym miejscu obrazy przywołujące ideę wymiany, spotkań, zapachów, dźwięków i innych zmysłowych doznań związanych z doświadczeniem otwartych targowisk – wszystko to w hołdzie historycznemu targowi, który zajmował Długie Ogrody przez stulecia, aż do XIX w. Jedna z tych otwartych przestrzeni sąsiadowała z kościołem św. Barbary, który nadal stoi przy Długich Ogrodach – w tym miejscu ulica rozszerzała się, by stworzyć miejsce spotkań. Kluczowym miejscem wymiany była też Wyspa Spichrzów wraz z jej licznymi magazynami zbożowymi, łodziami handlowymi u brzegów i pracującymi na niej ludźmi. Zarówno handel jak i tętniące życiem targowiska tworzą kontekst przychylny spotkaniu i wymianie ludzi i idei z różnych części kraju i świata. „Odkrywanie zachwyca” ma na celu ponownie stworzyć sytuację, w której mieszkańcy Gdańska, obszaru Długich Ogrodów i publiczność festiwalowa będą mieli okazję do nowych, niezwykłych spotkań charakterystycznych dla gwarnych targowisk.

Targowisko jest kluczową częścią koncepcji kuratorskiej tegorocznych Narracji. Targowiska to centrum społecznych, kulturalnych i historycznych interakcji, a także miejsca handlu i wymiany. Interesują mnie sposoby, za pomocą których sztuka w przestrzeni publicznej (w tym wypadku przede wszystkim oparta na wykorzystaniu interaktywnych instalacji świetlnych, sztuki performance, projekcji video, zapachów czy dźwięków) potrafi kreować chwile zaskoczenia, rozkoszy i wyzwania w sytuacji, kiedy ludzie z różnych części miasta spotykają się i łączą. Długie Ogrody są jednym z tych miejsc, w których odwiedzający oczekiwać mogą spotkania z innością, a mieszkańcy, spodziewać się, że działania kulturalne – w sposób kojący, wręcz osobisty – odzwierciedlą ich własne wartości i historie. To właśnie stanowi często o intrygującej, złożonej dynamice sztuki w przestrzeni publicznej, której nadaje się funkcję kształtowania i ulepszania przestrzeni wspólnych (tymczasowo lub trwale); z jednej strony wpływa ona na powstawanie miejsc zaskakujących czy wręcz kontrowersyjnych, a z drugiej stwarza przestrzenie bardziej intymne i atrakcyjne dla samych mieszkańców.

To, w jaki sposób myślimy o konkretnych miejscach i jak je postrzegamy – odwiedzając je, pracując w nich lub mieszkając – nie jest sprawą wyłącznie prywatną. Jednym z założeń koncepcji „Odkrywanie zachwyca” jest to, że sztuka publiczna powinna nawiązywać dialog między prywatnym doświadczeniem a publicznym zaangażowaniem; między aktem podziwiania sztuki a procesem, w którym sięga ona do naszej tożsamości kulturowej. Narracje 2013 poruszą te zagadnienia poprzez prezentowane projekty artystyczne oraz publikowane przez nas informacje o obecnej sytuacji dzielnicy, jej dawnym charakterze oraz pomysłach na jej zmianę w przyszłości.

Pod koniec XVII wieku Długie Ogrody były terenem tylko częściowo zabudowanym i rozwiniętym; a do dziś pozostały dzielnicą bez nazwy, bez inwestycji, bez spójnego charakteru. Przez ostatnich 200 lat teren ten stanowił przestrzenno-urbanistyczne i psychogeograficzne pole możliwości. Odwiedzając Długie Ogrody nie mamy poczucia narzuconego stylu czy konkretnej estetyki. Jest to miejsce atrakcyjne dla działań artystycznych, bo jest jakby „niedokończone”. To idealne miejsce spotkań rzeczy dziwnie znajomych i niespotykanie dziwnych.

Tegoroczne Narracje mają zachęcać do ponownego odkrycia tej części miasta i być może przewartościowania jej statusu przestrzeni podzielonej i „niedokończonej”. Program Festiwalu ma na celu zwrócenie uwagi na historię tego terenu – szczególnie na funkcjonujące w przeszłości ciągi długich ogrodów, otwarte targowisko oraz oraz na obecną sytuację tego miejsca. „Odkrywanie zachwyca” skupi się na zastanej sytuacji terenu i chociaż nie jesteśmy w stanie dokonać w nim realnej zmiany to liczymy na choć stopniowy proces transformacji terenu, która dokona się w sferze ludzkiej wyobraźni. Artyści często potrafią rzucać całkiem nowe światło na trudne lub zaniedbane obszary życia odkrywając ich twórczy potencjał i oswajając nas z nimi.

Projekty zaproszone do programu Narracji 2013 skupią się na napiętej relacji pomiędzy innym i swojskim – publicznym i prywatnym. Każdy z projektów na swój sposób wyznaczy ścieżkę, której celem jest przełamanie anonimowości sfery publicznej za pomocą intymnych gestów dotyczących konkretnych miejsc i indywidualnych postaci, lokalnych przestrzeni i osobistych relacji, nie zapominając również o szerszych zagadnieniach handlu i wymiany, czy bycia wyeksponowanym na innych.

Teren Długich Ogrodów w ramach programu Narracji 2013
Szlak Narracji rozpocznie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Stąd wyruszymy do Gdańskiej Galerii Miejskiej (GGM2), na Wyspę Spichrzów i w kierunku Stągwi Mlecznych. Następnie trasa poprowadzi do przystani jachtowej Marina, Wyspy Ołowianki, Kanału na Stępce, ulicy Dziewanowskiego oraz części ulicy Długa Grobla, by następnie skręcić w ulicę Długie Ogrody po drodze prowadząc przez park przy kościele św. Barbary.

Długie Ogrody – osobiste wrażenia kuratora
Jednym z głównych powodów, dla których jestem zafascynowany terenem Długich Ogrodów jest to, że choć pozostaje on miejscem zaniedbanym i „niekochanym”, jest to dzielnica bardzo na miłość zasługująca.
Wyobraźmy sobie, że odziedziczyliśmy piękny materiał po naszej prababci. Wyobraźmy sobie, że z tego materiału nasza matka w młodości uszyła piękną sukienkę, a teraz to my – lub nasza partnerka – nosi tę sukienkę. Wyobraźmy sobie, że materiał, z którego została uszyta sukienka – jest piękny, ale w niektórych miejscach pojawiają się przetarcia, dlatego nosimy ją tylko na specjalne okazje. Nosimy ją, ponieważ przywołuje pamięć naszej prababci i matki, kiedy była młoda. Wyobraźmy sobie, że po prababci nie ocalały żadne zdjęcia ani listy, tylko ten kawałek materiału oraz historie i wspomnienia rodzinne. I może jeszcze geny, dzięki którym układamy ręce w charakterystycznym dla prababci geście oraz tembr głosu podobny do jej głosu.
Tak widzę i czuję tę dzielnicę, która nie ma nawet oficjalnej nazwy. Stanowi ona połączenie nowego i starego, pełna jest dziur, ruin i pustych przestrzeni. Zaniedbana i marginalizowana; być może przez niektórych niekochana. Ale jest ona też domem dla wielu ludzi – niektórzy z nich są starsi i niezamożni, inni dopiero zakładają własne rodziny.

 

]]>
Zapraszamy na otwarte spotkanie z Robem Garretem, kuratorem Narracji http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/zapraszamy-na-otwarte-spotkanie-z-robem-garretem-kuratorem-narracji/ Sun, 20 Jan 2013 13:39:04 +0000 http://narracje.eu/?p=945 Czytaj dalej]]> Otwarte spotkanie Robem Garrettem, wybranym w międzynarodowym konkursie nowym kuratorem piątej edycji Festiwalu Narracje, odbędzie się w środę 23 stycznia o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Zapraszamy artystów zainteresowanych wzięciem udziału w naborze prac do tegorocznej edycji Festiwalu, a także wszystkich zainteresowanych Narracjami, które w tym roku odbędą się w dniach od 14 do 17 listopada.

Podczas spotkania opowiemy o przebiegu konkursu na kuratora, który w listopadzie 2012 roku wygrał Rob Garrett oraz o terenie, na którym odbędzie się tegoroczna edycja. Zostaną pokazane zdjęcia wybranych lokalizacji, zaprezentowane planowane wydarzenia, a sam kurator przedstawi swoją koncepcję kuratorską, która nosi tytuł: „Unearthing Delights” („Odkrywanie zachwyca”). Opowie o jej powiązaniu z terenem tegorocznej edycji Festiwalu, a także przedstawi niektórych z zaproszonych przez siebie artystów i prace, które przygotowują na tegoroczny Festiwal. Zaproszeni przez Roba Garretta artyści pochodzą w dużym stopniu z Nowej Zelandii i Australii, ale też ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów europejskich. Kurator opowie o swoim doświadczeniu w organizacji festiwali odbywających się w przestrzeni publicznej i o swojej wieloletniej praktyce kuratorskiej.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Szczególnie zapraszamy artystów zainteresowanych wzięciem udziału w otwartym naborze prac do tegorocznej edycji Festiwalu, który to nabór zostanie ogłoszony i omówiony właśnie podczas spotkania.

 

 

]]>
Dla ciekawych, czyli czego spodziewać się można po NARRACJACH 2013 http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/dla-ciekawych-czyli-czego-spodziewac-sie-mozna-po-narracjach-2013/ Thu, 29 Nov 2012 17:52:14 +0000 http://narracje.eu/?p=939 Czytaj dalej]]> Rob Garret, nowo wybrany kurator przyszłorocznej edycji NARRACJI zdradza pierwsze informacje dotyczące swojej koncepcji Festiwalu. O tym co zamierza przygotować na Długich Ogrodach przeczytacie na jego stronie internetowej.

Przyjemnej lektury!

]]>
Wywiad z kuratorem NARRACJI 2012 w Notesie na 6 tygodni http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/wywiad-z-kuratorem-narracji-2012-w-notesie-na-6-tygodni/ Thu, 29 Nov 2012 17:40:15 +0000 http://narracje.eu/?p=936 Czytaj dalej]]> Zapraszamy do lektury wywiadu, który Alek Hudzik przeprowadził z kuratorem tegorocznych NARRACJI, Stevenem Matijcio. Wywiad ukazał się w najnowszym numerze wydawanego przez Fundację Bęc Zmiana Notesu na 6 tygodni.

Kliknij TU, by przejść do Notesu w wersji on-line – wywiad znajduje się na stronach 140-145, choć oczywiście zachęcamy do lektury całego numeru!

 

]]>
Ogłoszenie wyników konkursu na kuratora piątej edycji Festiwalu NARRACJE (14-17/11/2013) http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/ogloszenie-wynikow-konkursu-na-kuratora-piatej-edycji-festiwalu-narracje-14-17112013/ Wed, 28 Nov 2012 16:01:35 +0000 http://narracje.eu/?p=923 Czytaj dalej]]> W wyniku obrad jury w składzie:
Steven Matijcio – kurator czwartej edycji Festiwalu NARRACJE
Gabriela Świtek – kuratorka, Galeria Zachęta
Julita Wójcik – artystka
Iwona Bigos – dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej
Natalia Cyrzan – Instytut Kultury Miejskiej

na kuratora piątej edycji Festiwalu NARRACJE – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej odbywającego się w dniach 14 – 17 listopada 2013 roku w Gdańsku został wybrany Rob Garrett – niezależny kurator mieszkający i działający w Nowej Zelandii.

Koncepcja kuratorska Roba Garretta nosi tytuł: Unearthing Delights (w wolnym tłumaczeniu: Odkrywanie zachwyca) i nawiązuje do eksplorowania historycznych wątków terenu Długich Ogrodów – części miasta, w której realizowane będą przyszłoroczne NARRACJE, a która do XIX wieku była miejscem wielkiego targowiska, licznych cechów rzemieślniczych oraz – zgodnie z nazwą – długich, wąskich i urokliwych ogrodów.
Zaproszeni przez kuratora artyści to m.in.: Anna Nordquist Andersson (Szwecja), Gregory Bennett (Nowa Zelandia), Olga Chernysheva (Rosja), Alexandra Guillot (Francja), Rebecca Ann Hobbs (Nowa Zelandia), Juliette Laird (Nowa Zelandia), Judy Rifka (USA), Daniel von Sturmer (Australia), Ines Tartler (Niemcy), Raewyn Turner (Nowa Zelandia), Where Dogs Run (Rosja).
Aplikacja nadesłana przez Roba Garretta została wybrana spośród trzynastu ofert, które wpłynęły do siedziby organizatora w wyznaczonym terminie i spełniły warunki zawarte w regulaminie konkursu.

W uzasadnieniu werdyktu, Steven Matijcio, członek jury, napisał:
Rob Garrett w swoim zwycięskim zgłoszeniu do konkursu na kuratora piątej edycji NARRACJI, pt. „Unearthing Delights” zawarł ogromną pasję, wiedzę kuratora i badacza terenu oraz nowatorskie podejście do podejmowanego przez siebie tematu. Skupił się on na historii miejsca, które przez wieki pełniło rolę miejskich ogrodów oraz targowiska, a jednocześnie odwołał się w swoim zgłoszeniu do obecnego charakteru tego miejsca, które stanowi przedziwną hybrydę sugestywnych ruin i nowo-wybudowanych osiedli. Połączenie to dało spójną i nowatorską koncepcję kuratorską. Garrett w swoim zgłoszeniu wykazał się pasją w podejściu do architektury, kultury i społeczno-historycznych kontekstów miasta Gdańska. Jako kurator ma on wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów na dużą skalę, odbywających się w przestrzeni publicznej, a także skupia wokół siebie imponującą grupę artystów z całego świata. Jestem przekonany, że koncepcja kuratorska Roba Garretta stanie się w przyszłym roku fascynującym rodzajem soczewki, w której mieszkańcy Gdańska będą mieli okazję obejrzeć „utracone ogrody” swojego miasta.

Oświadczenie kuratora Roba Garretta po ogłoszeniu wyników:
Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem zaproszonydo realizacji mojej kuratorskiej koncepcji podczas NARRACJI 2013 w Gdańsku. Wybrane miejsce realizacji przyszłorocznej edycji Festiwalu, czyli Długie Ogrody, z różnych powodów natychmiast przyciągnęło moją uwagę. Najbardziej zainteresowała mnie marginalna rolna tego terenu w stosunku do leżacego tuż obok Głównego Miasta, jego wieloletnia historyczna funkcja ogrodu i rynku oraz niezwykłe położenie nad kanałami. To pozornie zaniedbane miejsce oferuje wiele inspiracji artystom, którzy podczas NARRACJI przygotują w nim i dla niego serię instalacji oraz projekcji ukazujących obecny charakter tego miejsca oraz odkrywających ślady jego przeszłości.

Strona kuratora Roba Garretta: http://www.robgarrettcfa.com/

 

]]>
DZIĘKUJEMY! http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/dziekujemy/ Wed, 28 Nov 2012 15:53:38 +0000 http://narracje.eu/?p=921 Czytaj dalej]]> DZIĘKUJEMY publiczności, kuratorowi, artystom, opiekunom instalacji, przewodnikom, ekipom technicznym i nagłośnieniowym – wszystkim, którzy z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem wzięli udział w realizacji NARRACJI 2012!

Już teraz zapraszamy na 5. edycję Festiwalu, która odbędzie się w dniach 14-17 listopada 2013!

 

Zespół NARRACJI

 

]]>
Koncert 22.15 – Dat Rayon i Basia Pączkowska http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/koncert-dat-rayon-i-basia-paczkowska-22-15/ Sun, 18 Nov 2012 14:58:03 +0000 http://narracje.eu/?p=762 Czytaj dalej]]> Dziś spontaniczny narracyjny koncert w miejscu instalacji Natalii Osuch i Dominika Rudasza, pt. „Bar-do” (nr 24 na naszej festiwalowej mapce). Dat Rayon i Basia Pączkowska. Około 22.15 – na dwie godziny przed końcem Narracji. Zapraszamy!

 

]]>
MAPA oraz program Narracyjnych wydarzeń w wersji do ściągnięcia http://bangbangdesign.home.pl/narracje2012/mapa-oraz-program-narracyjnych-wydarzen-w-wersji-do-sciagniecia/ Sat, 17 Nov 2012 14:50:52 +0000 http://narracje.eu/?p=673 Czytaj dalej]]> Uwaga, uwaga! Jeśli nie macie jeszcze NARRACYJNEJ ulotki z mapą i szczegółami dotyczącymi programu, przypominamy, że w zakładce „kontakt” znajdziecie materiały do pobrania, które mogą ułatwić poruszanie się po trasie NARRACJI.

Ulotki znajdziecie w gdańskich kawiarniach, w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), na początku NARRACYJNEJ trasy oprowadzań oraz w wybranych punktach wędrówki.

Przed nami trzeci dzień Festiwalu. Ruszamy o 17.00!

]]>